február 2010
Napkollektor a mindennapjainkban
2010 február 16. Szerző: admin · Nincs hozzászólás
A Napenergia
A napenergiát hasznosító fűtésrendszer a napkollektor közvetítésével a napfényt hővé átalakítja át.
Az ilyen módon előállított hőt elsősorban a használati meleg víz hőmérsékletének növelésére hasznosítjuk. A napenergiát hasznosító fűtési rendszer megfelelő kialakítás mellett az az évi használati meleg vízszükséglet (HMV) energiaköltségének a 60-70%-a is megtakarítható. A napkollektoros rendszerrel a vízmelegítés önállóan májustól szeptemberig is eltarthat, miközben a kazán kikapcsol ez idő alatt. Így, fűtőolaj vagy földgáz, azaz energia költség takarítható meg.
A napenergiát hasznosító fűtésrendszer az éves használati meleg víz felhasználásának 60-70% -át biztosítja!
A napkollektoros rendszer részei:
1. sík vagy vákuumcsöves napkollektor
2. HMV meleg víztároló tartály hőcserélővel (200-1000 liter)
3. szolárállomás (kompakt – keringetőszivattyú, tágulási tartály, mérőműszerek, golyós szelepek stb.)
4. mikroprocesszoros vezérlés (opcionális)
5. kazán (faelgázosító, pellettkazán, kondenzációs álló vagy fali stb.)
6. hálózati hideg víz bemenet
A napenergiát hasznosító fűtési rendszer lényege, a napkollektorok által termelt hő-és napenergia tárolása . A termelt hőt a napkollektor a szolár melegvíztároló hőcserélőjén keresztül áramoltatva leadja, így a benne tárolt víz felmelegszik. Kiegészítésként – amikor a napsugárzás nem áll rendelkezésre – a tárolóban egy másik hőcserélő segítségével a kazán készíti a szükséges meleg vizet.
Egy családi háznak (4 fő), 6m2 napkollektorra (sík kollektor esetében), és ~ 300- 400 liter meleg vízre van szüksége.
Éves átlagban többnyire 60-70%os megtakarítás érhető el!
A nyári félévben közel 100%, a téli félévben 30-40% a melegvíz megtakarítás várható!
A rendszer nagyobb napkollektor felülettel és tárolási kapacitással kiegészítve, alkalmas az alacsony hőmérsékletű fűtésrendszerrel való kombinálásra. Így a napenergia hozzájárulhat a ház fűtési költségének további mintegy 20%-os megtakarításához (az éves használati meleg víz felhasználásának 60-70% megtakarításon felül).
A lakóépületekben többnyire sík vagy vákuumcsöves napkollektort használnak. A sík kollektorok a legalkalmasabbnak, víz-fűtés célra, mert ezeknek jobb az ár-arányértéke. Vákuumcsöves kollektorok esetében a hőmérséklet magasabb, így a hatékonysága is nagyobb, ezért szívesebben alkalmazzuk a ház fűtésének rásegítésében. | |
Amennyiben csak a használati meleg víz elkészítése a feladat, ahhoz elegendő egy szabványos szolár meleg víztároló.
A kombinált fűtési rendszerhez már kiegészítő hőcserélővel rendelkező melegvíztárolót alkalmazunk. A tárolási térfogat ne legyen túl nagyméretű. A nagyobb melegvíztárolók valóban több energiát képesek megtartani , igaz hogy szinte állandó az energia-begyűjtés történik a kollektorok felől, de a víz alacsony hőmérséklete miatt megnövekszik az után fűtési energiaszükséglet (kiegészítő kazánfűtés). A napkollektoros rendszerek – a mai technológiák alkalmazásával – élettartama mintegy 20 év. Nagyon alacsony a működési költsége és kevés karbantartást igényelnek.
|
|
![]() Szolár melegvíztároló és a kondenzációs kazán |
A szemrevételezéssel történő rendszeres ellenőrzése ajánlott. A beüzemeltetést követő évben, majd körülbelül 2 évenként, lehetőleg tavasszal egy napsütéses napon, meg kell vizsgálnia a rendszert egy szakembernek. A napkollektoros rendszer telepítése lehetőleg déli fekvésű és árnyékmentes legyen. A napkollektor helyzete komolyabb áldozat nélkül széles skálán mozoghat délkeleti és délnyugati irány között, a dőlésszög 10-50 fok között legyen . A vízfűtési rendszerek optimális dőlésszöge 40 °. |
|
Milyen kondenzációs kazánt vegyek?
2010 február 7. Szerző: admin · 3 hozzászólás
A kondenzációs kazán cikk tartalma alapján kijelenthetjük hogy napjainkban a hagyományos, indokolatlanul túlméretezett, gázzabáló, gázkazánok cseréje szinte kötelező!
A legfontosabb kiválasztási szempontok:
- A megfelelően méretezett fűtőkapacitás
- Kitűnően modulálható teljesítmény
- Az alacsony modulációnál is nagy nyereségű hőcserélő
- Mikroprocesszoros vezérlés
Alkalmazzon inkább Unical vagy Remeha, kondenzációs gázkazánt!
Az Unical TOP kategóriájú (holland-német-itáliai fejlesztés ), és a
Remeha (holland – kondenzációs kazántechnika – Remeha szabadalom! ) kondenzációs gázkazánjaival megtakaríthat 30…50%-nyi fűtési gázmennyiséget !!!
A megfelelően méretezett fűtőkapacitásról ne egy szerelőt kérdezzen, mert a szerelők 90%-a sajnos tudatlanul, biztos-ami-biztos alapon, túl nagy gázkazánt szokott javasolni, és a túl nagy gázkazán pedig jóval több gázt fog megzabálni. De nem az a lényeg, hogy a kazán teljesítménye nagy legyen, hanem éppen fordítva, az a lényeg, hogy a lehető legkisebb teljesítményre le tudjon szabályozni (modulálni), méghozzá automatikusan!
A Geo-Line tervezői segítenek Önnek az optimális kazán teljesítményének kiválasztásában. Vegye fel a kapcsolatot velünk MOST.
2.)A moduláció (lángszabályozás)
Tudja-e, hogy a téli félév magyar időjárási körülményei között igen sokszor csak 1/3-ad, 1/4-ed teljesítményen kell a kazánoknak teljesíteniük? Több neves gyártó csak 7 kW-ig szabályoz ami 1/3-ad teljesítmény igény alatt csak ki-be kapcsolásokkal tud manipulálni!!! Talán pazarolnak???
Képzelje el a következőt! V és U egy-egy autó. V 100 km-t tesz meg úgy, hogy hajt mint az őrült, aztán pihen egyet, majd megint hajt mint az őrült, aztán megint pihen, stb. U szintén 100 km-t tesz meg, de normálisan kicsi sebességgel folyamatosan halad, és közben nem áll meg. Kérdés: Melyik autó fogyasztott kevesebbet? Ugye a válasz egyértelmű? Az U ! |
Picike teljesítményen is tud működni, és jóval kevesebb gázt eszik meg, mert a pici teljesítményen még a hatásfoka is jobb!
Természetesen vannak olcsóbb kondenzációs kazánok is a piacon, de nézze meg, hogy tudja-e a következőket?
1. A minimális teljesítménye jó pici-e? 4 kW-nál kisebb-e? (Vagy 7 kW alatt a gázégő csak ki-és-be kapcsolgat?)
2. A füstgázhőmérséklet jó pici-e? tfüst = 30…70°C közötti-e? (Vagy túl forrón engedi ki a füstgázokat?)
A véleményünk szerint egy TOP kategóriás 18KW teljesítményű kazán ami (min/max): 3,6 – 17,5 kW modulál (szabályoz) kitűnőnek mondható!
Ha ennek a kazánnak a vezérlése lehetővé teszi, hogy a világszínvonalú és eléghetetlen gázégőjét ne kelljen ki-be kapcsolgatni, akkor ez egy TOP kategóriás kazán.
Ennek a kazánnak a neve UNICAL Alkon!
Cégünknél az UNICAL Alkon csúcs kategóriás kondenzációs kazán akár beszerelve is megvásárolható Bővebben itt érdeklődhet.
3.)A hőcserélő a kondenzációs kazánok szíve
![]() |
A kondenzációs kazánok megnövelt felületű kompakt hőcserélővel rendelkeznek, amelynek célja, hogy az égéstermék illetve annak vízgőz-tartalmának rejtett hő formájában lévő hőenergia nagy részét visszanyerjük a fűtési rendszer javára. Az égéstermék a visszatérő oldali hideg hőcserélő felület hatására oly mértékben lehűl, hogy a benne lévő vízgőz kondenzálódik,vagyis gőz halmazállapotból folyékony halmazállapotúvá változik. A tapasztalatok alapján anyagát tekintve az jelenleg az öntöttvas hőcserélők megfelelőek de az Alumínium ötvözet (AL-Si-Mg) a csúcstechnika. |
4.)A mikroprocesszoros vezérlés szerepe a kondenzációs kazánok működtetésében
A fűtési kultúra fejlődése, a növekvő lakossági igények és a környezetünk védelme a gázkazánok vezérlésének nagy mértékű fejlődéséhez vezetett. A hagyományos termosztátokra épülő ki-be kapcsolásos technika nem volt elegendő az elvárások teljesítéséhez. Az igények kielégítése érdekében a tervezőknek fel kellett használni a mai modern digitális technikát, hogy minél jobb, biztonságosabb, energiatakarékosabb és környezetbarát gázkazánokat készíthessenek.
Néhány egyszerű szerelő, tudatlanságból, feleslegesnek tartja az északi szondát (külső hőmérséklet érzékelőt).
Pedig a valóság az hogy ha valaki csak ON/OFF szobatermosztátot alkalmaz, akkor az É-ki szonda nélkül, radiátoros fűtés esetén alig lesz ENERGIAMEGTAKARÍTÁS!
A Geo-Line teljes gépészeti tervezést és kivitelezést végez. Bővebben itt érdeklődhet.
A kondenzációs kazán
2010 február 5. Szerző: admin · Nincs hozzászólás
Cégünk teljes gépészeti tervezést és kivitelezést végez. Bővebben itt érdeklődhet.