Épületdiagnosztika
Épületdiagnosztika
2009 április 16. Szerző: admin · Nincs hozzászólás
Épületdiagnosztika
A thermovíziós / hőfényképezéses / vizsgálat olyan vizsgálatot jelent, amely lehetővé teszi bármely test távolból történő, érintkezés nélküli, saját sugárzáson alapuló, felületi hőmérsékletének vizsgálatát.
|
|
![]() Hőszigeteletlen áthidaló |
![]() Hőhíd a sarokban (tetőtér)
|
A thermovíziós vizsgálat azon alapul, hogy a kamera érzékeli, és látható képpé alakítja, a minden abszolút nulla foknál nagyobb hőmérsékletű infrasugárzást amit a test kibocsát magából. A hőfényképezést a hőmérséklet változások, a hőmérsékleti sugárzás eloszlása, valamint az azt követő jelenségek tanulmányozására használjuk.
Mire jó a hőfényképezés az épületeknél?
A hőfénykép objektív módon megmutatja az épületek pillanatnyi hőveszteségét, hőszigetelés vagy hőszigeteletlenség miatti hiányosságokat, problémákat. Az épületek állapot vizsgálata azon alapul, hogy a hőfényképezéssel kimutathatók a hőmérséklet különbségek a külső és a belső felületeken. Megjegyzendő, hogy ennek elengedhetetlen feltétele a megfelelő hőáramok kialakulása a külső és a belső oldalak között! Tehát a megfelelő hőmérséklet különbség a mérés alapja.
![]() Menyezet szigetelési hibák
|
![]() Tetőtér koszorú és pillérek rossz hőszigetelése
|
Az épületek külső és belső oldaláról hőfényképeket készítünk, ezeket hasonlítjuk össze, így választ kapunk a vizsgált felületek hőtechnikai állapotáról. Így a kiértékelés után meg tudjuk határozni, hogy hol és miként kell beavatkozni az épületen, hogy az épület megfelelően el tudja látni a funkcióját.
Egy épület objektív vizsgálatához nagyon sok, néha több mint 100 hőfénykép készül, mert csak így lehet korrekt választ adni a felmerülő problémák megoldására. A hőfényképezés alkalmas ezen túl még: vizesedések, nedvesedések, penészesedések helyeinek kimutatására, melyek nagysága biztos, hogy nem egyezik meg az emberi szem által látott területtel ! Padlófűtés, vagy bármilyen vízzel kapcsolatos cső helyeinek kimutatása, csőtörés keresés.